Statistika našeho portálu

  • 102 238 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tanvald

Tanvald

Město Tanvald leží v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou a sousedí na severu s městem Desná. Současné město nacházející se na pomezí Jizerských hor a Krkonoš vzniklo spojením obcí Tanvald a Šumburk nad Desnou. Pro návštěvníky přijíždějícími do zdejší oblasti za krásami okolní přírody je připraveno množství ubytovacích služeb v rodinných penzionech, horských chatách i luxusníc…

Adresa a kontaktní informace

Město Tanvald leží v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou a sousedí na severu s městem Desná. Současné město nacházející se na pomezí Jizerských hor a Krkonoš vzniklo spojením obcí Tanvald a Šumburk nad Desnou. Pro návštěvníky přijíždějícími do zdejší oblasti za krásami okolní přírody je připraveno množství ubytovacích služeb v rodinných penzionech, horských chatách i luxusních hotelech. Protékají tudy říčky Desná a Kamenice. Severozápadním směrem od obce se rozkládá sídelní lokalita Valašsko. Od 19. století je vývoj Tanvaldu neodmyslitelně spojen s prosperujícím textilním a sklářským průmyslem. V současné době žije v Tanvaldu více než 6 800 obyvatel na území o katastrální výměře 12,44 km².

Historie

Původně dřevařská osada vznikla na levém břehu řeky Kamenice v druhé polovině 16. století. V té době spadala pod obec Smržovku a osamostatnila se až na počátku 17. století. Většina obyvatel se v té době živila zemědělskými pracemi a těžbou dřeva. Až na počátku 18. století se zde prosadilo pěstování lnu a výroba lněné příze. V souvislosti s tím se několik rodin živilo i ručním tkaním plátna. Ve 20. letech 19. století zde byla postavena první strojová přádelna bavlny, která využívala pohonu vodním kolem. V roce 1845 pak přibyla i první mechanická tkalcovna. K odbytu výrobku přispělo i vybudování státní silnice mezi Libercem a Trutnovem.

Od roku 1848 byl Tanvald samosprávným a soudním okresem, který podléhal okresnímu hejtmanství v Liberci. Hospodářská konjunktura nastala po skončení prusko-rakouské války. Rozvíjel se především textilní, sklářský a strojírenský průmysl. V roce 1869 žilo v Tanvaldu více než 2 400 obyvatel. K posílení odbytu zboží přispělo i otevření železniční tratě mezi Tanvaldem a Železným Brodem. K povýšení na městys došlo v roce 1895. O deset let později byl Tanvald povýšen na město. Během hospodářské krize v letech 1929 – 1933 byla zastavena výroba v několika zdejších továrnách.

Co je k vidění

Ze zajímavých míst ve městě upozorňujeme na kapličku svaté Anny či pomník dělnických manifestací na nedalekém vrcholu horu Špičák. Unikátností Tanvaldu je Tanvaldská ozubnicová dráha, která je jednou z posledních normálně rozchodných ozubnicových železnic v Evropě. Spojuje obce Tanvald, Kořenov a Harrachov. V roce 1992 byla vyhlášena kulturní památkou.

Zajímavost

Na nedalekém Špičáku je vyhlášené lyžařské středisko se sedačkovou lanovkou a několika lyžařskými vleky. Jeden z nich je i nad Českým Šumburkem.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 25. duben

Dnes má svátek Marek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete