Statistika našeho portálu

  • 102 230 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou je historické město ležící v kraji Vysočina, přibližně 20 km východně od okresního města Třebíč. Nepatří mezi největší města oblasti, ale pro svou výhodnou polohu na malebných březích dolního toku řeky Oslavy, je vyhledávaným centrem pro milovníky turistiky i aktivního odpočinku. Na katastrální výměře 18,7 km² žije v současné době něco přes 5 000 obyvatel. HistorieSyst…

Adresa a kontaktní informace

Náměšť nad Oslavou je historické město ležící v kraji Vysočina, přibližně 20 km východně od okresního města Třebíč. Nepatří mezi největší města oblasti, ale pro svou výhodnou polohu na malebných březích dolního toku řeky Oslavy, je vyhledávaným centrem pro milovníky turistiky i aktivního odpočinku. Na katastrální výměře 18,7 km² žije v současné době něco přes 5 000 obyvatel.

Historie

Systematické osídlování oblasti dnešní Náměšti počíná na konci 11. století a souvisí se strategicky významnou cestou z brněnského podhradí k Jihlavě, která poté pokračovala dále do Čech. Použití názvu "Náměšť" zřejmě souvisí s místem sídliště nad řekou a označuje oblast, kde bylo něco naplaveno či nashromážděno.

V písemných pramenech se s Náměští poprvé setkáváme v roce 1234, kdy je zmiňován zdejší hrad, patřící v té době k majetku pánů Mezeříčských z Lomnice. V areálu dnešního zámeckého komplexu nalezneme na toto období upomínku v podobě okrouhlé věže z lomového kamene. Historie města je protkána několika pustošivými nájezdy, které život místních obyvatel silně znepříjemňovaly. Již na počátku 14. století byla Náměšť poničena hordami kumánských nájezdníků. O necelých sto let později pak byl zdejší hrad dobyt a částečně pobořen pánem Lackem z Kravař. Z nadvládou pánů z Kravař je spojeno i období husitských válek, během nichž město opakovaně drancovali císařští vojáci. Po skončení válek o kalich připadlo město do správy Ctiboru Tovačovskému z Cimburka, za jehož vlády se poměry částečně stabilizovaly.

Přičiněním staronových vlastníků panství, pánů Mezeříčských z Lomnice, byla na místním zámku na počátku 16. století zřízena jedna z prvních tiskáren. Toho využil i zřejmě nejvýznamnější správce panství, Jan starší ze Žerotína, který na konci 16. století nechává vytisknout proslulou Bibli kralickou. V té době však již byla tiskárna přesunuta do Kralic. K povýšení Náměšti na městečko došlo za správy Jana Křtitele z Verdenberka, který mu též udělil městský znak. Páni z Verdenberka drželi panství až do roku 1733, kdy jejich rod vymřel Janem Filipem. V roce 1752 pak celé panství zakoupil Bedřich Vilém Haugvic, kterého historie zná jako významného stoupence absolutistických reforem.

V druhé polovině 18. století poničil městečko zákeřný požár, který si vyžádal za oběť několik obyvatel i budovu radnice a několik stavení. V budově původního kapucínského kláštera nechal císař Josef II. vzniknout v roce 1795 manufakturu na výrobu látek. Jednalo se o klíčovou událost pro budoucnost městečka, neboť pracovní příležitost přilákala do Náměšti několik stovek obyvatel. Mezi významné majitele panství během 19. století patřil především Jindřich Vilém Haugvic, který podporoval stavební i kulturní rozmach obce. Památkou na činnost Haugviců je rozsáhlá barokní knihovna. V roce 1850 se Náměšť stala sídlem okresního soudu, berního úřadu a dalších institucí. Definitivní význam pro celý region pak městečko získalo v roce 1866, kdy se napojilo na železniční trať Brno-Jihlava.

Co je k vidění

Náměšť nad Oslavou nabízí návštěvníkovi velké množství turisticky vděčných objektů. Tím nejznámějším je jistě renesanční zámek, přestavěný z původně gotického hradu. Po roce 1945 sloužil jako letní sídlo prezidenta E. Beneše. K architektonickým skvostům patří i barokní most přes řeku Oslavu, pocházející z roku 1737. Ze sakrálních staveb zaujímají přední místo kostel sv. Jana Křtitele či kaple sv. Anny ve Špitálku.

Zajímavost

Připomínkou mnohaletých správců panství je rodová hrobka Haugwitzů, jejíž empírová podoba vznikla dle návrhu vídeňského architekta Josefa Kornhausela v první polovině 19. století.


Mapa

Zajímavé akce v okolí

Divadlo Spejbla a Hurvínka Praha: H…

27.04.2024 - 27.04.2024
Divadlo Pasáž,…

Představení pro rodiče s dětmi.

Gabriela Beňačková, Jakub Pustina 2…

02.05.2024 - 02.05.2024
Foyer divadla Pasáž,…

GABRIELA BEŇAČKOVÁ - MAŘENKA, RUSALKA A JENŮFA SE LOUČÍ.

Ondřej Fencl a Hromosvod 2024 - Tře…

13.05.2024 - 13.05.2024
Národní dům, Karlovo…

IV. koncert Hudebního salónu.

Hazafele 2024 - Třebíč

16.05.2024 - 16.05.2024
Foyer divadla Pasáž,…

IV. koncert Kruhu přátel hudby

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete