Statistika našeho portálu

  • 102 241 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Litomyšl

Litomyšl

Město Litomyšl leží na samém východě Čech, na okraji Českotřebovské vrchoviny. Od hlavního města Prahy jej dělí vzdálenost přibližně 150 kilometrů. Přezdívá se mu město Bedřicha Smetany, jako odkaz na nejslavnějšího rodáka. Proslavilo se však i díky zachovalému historickému vzhledu, kterému dominuje monumentální zámek, který je pro svou jedinečnost národní kulturní památkou a památkou pod záštito…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Litomyšl leží na samém východě Čech, na okraji Českotřebovské vrchoviny. Od hlavního města Prahy jej dělí vzdálenost přibližně 150 kilometrů. Přezdívá se mu město Bedřicha Smetany, jako odkaz na nejslavnějšího rodáka. Proslavilo se však i díky zachovalému historickému vzhledu, kterému dominuje monumentální zámek, který je pro svou jedinečnost národní kulturní památkou a památkou pod záštitou UNESCO. Litomyšlí protéká řeka Loučná a v současnosti zde žije přibližně 10 000 obyvatel, při celkové rozloze města 33,45 km².

Historie

Původní osídlení na území dnešního města sahá svými kořeny až do doby existence tzv. Trstenické stezky. Jednalo se o veřejnou obchodní cestu, která nedaleko dnešních Svitav překračovala zemskou hranici a spojovala Čechy s Moravou. První zmínka o Litomyšli odkazuje až k roku 981, kdy zde podle Kosmovy kroniky stával strážní hrad, střežící panství Slavníkovců a zřejmě i tzv. Trstenickou stezku. Po krvavém vyvraždění rodu Slavníkovců v roce 995, přešlo celé území do správy Přemyslovců.

V průběhu 12. století přivedl do Litomyšle olomoucký biskup Jindřich Zdík řád premonstrátů, jejichž klášter stával na místě dnešního zámku. Klášter se i s přilehlým sídlištěm brzy stal důležitým střediskem kraje a jeho význam ještě umocnil král Přemysl Otakar II., který sídlišti udělil městská privilegia. Litomyšl se tak stala poddanským městem.

Rok 1344 je pro české a moravské dějiny důležitý nejen založením pražského arcibiskupství, ale i zřízením biskupství, právě v Olomouci. Významný biskup, Jan II. ze Středy, sem brzy přivedl řád augustiniánů, z jejichž původního klášterního kostela se později stal proboštský chrám.

V období husitských válek stála Litomyšl na katolické straně, na což doplatila opakovaným obléháním a konečným obsazením. V průběhu 15. století zde pak nacházeli útočiště mnozí členové jednoty bratrské, kteří si zde vytvořili významné centrum. Tvrdý postup proti nim však začal uplatňovat nový vlastník panství, Vratislav z Pernštejna. Ten zároveň v podstatě nově vystavěl doposud chátrající zámek a inicioval i stavbu dalších renesančních budov.

Po tragickém období třicetileté války propukaly ve zdejším kraji selské povstání nespokojených sedláků, kteří byli zatěžování těžkými poddanskými dávkami. V té době již panství vlastnil rod Trautmannsdorfů, kteří nechali vystavěn nový piaristický chrám. Po celé 18. století pak museli obyvatelé bojovat s opakovanými požáry, které měnili tvář města k nepoznání. Během nové výstavby vznikalo velké množství měšťanských domů, získávajících v průběhu 19. století převážně empírový ráz.

19. století učinilo z Litomyšle centrum duchovního života kraje a to především působením piaristické školy. Po bouřlivém průběhu revolučních událostí roku 1848 se z Litomyšle stalo správní centrum nového okresu.

Co je k vidění

Jednoznačným skvostem Litomyšle je zámecký areál, dosahující věhlasu po celé Evropě. Kromě něj se ve městě nalézá nespočet pozoruhodných míst, ze kterých na návštěvníka dýchá historie a kultura takřka na každém kroku. Jedná se například o renesanční dům u Rytířů, pocházející z 16. století, piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí, kostel Povýšení sv. Kříže s proboštstvím, malebné Smetanovo náměstí či kostel sv. Anny a přilehlý městský hřbitov.

Na zámku se každoročně na přelomu června a července pořádá Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

Zajímavost

Atraktivitu Litomyšle ještě znásobují zajímavá místa, nacházející se v jejím bezprostředním okolí. Chráněným přírodním výtvorem jsou nedaleké Toulcovy Maštale, známé hrady Košumberk a Nové Hrady či památné místo Růžový palouček.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Svitavský vandr 2024 - Svitavy

22.06.2024 - 22.06.2024
Chata Rosnička

Přidejte se ke konání prvního ročníku turistické akce Svitavský vandr!

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 26. duben

Dnes má svátek Oto

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete