Obec Hořičky leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod. Nachází se na jižním výběžku Podkrkonošské pahorkatiny a sousedí s obcemi Lhota pod Hořičkami, Litoboř, Mezilečí, Brzice, Libňatov a Slatina nad Úpou. Město je obehnáno zalesněným terénem, který vyhledávají především vyznavači houbařství. V současné době zde na katastrální výměře 6,65 km² žije přibližně 500 obyvatel.

Historie

V písemných pramenech jsou Hořičky poprvé připomínány v roce 1357, jako samostatné zboží rytíře Ludgera z Hořiček. Na počátku 15. století se pak staly součástí litobořského panství a později panství Rýzmburského. Do roku 1848 pak vstupovaly jako součást panství náchodského. Změny tohoto bouřlivého roku přinesly i proměnu pro Hořičky. Stala se z nich katastrální obec s připojenými obcemi Chlístov, Kalousov, Posadov a Nový Dvůr. V této době zřejmě dosáhly největšího významu, neboť se zde soustředily potřebné služby pro široké okolí. V Hořičkách fungovala dokonce i škola.

Nejvýznamnější stavba v obci (barokní kostel sv. Ducha) byla vybudována v letech 1714-1715 a nahradila původní gotický kostelík. V 19. století se Hořičky staly vyhledávaným letoviskem pro zájemce z širokého okolí. Působil zde i známý léčitel zlomenin Antonín Pich či MUDr. Kašpar Rosa.

Co je k vidění

Kromě barokního kostela sv. Ducha zaujme i empírová fara z roku 1800 či busta lidového lékaře zlomenin Antonína Pichla. Na pobyt Julia Zeyera v hostinci U Vitoušků upozorňuje pamětní deska. Na návsi se nachází pomníček připomínající Josefa Čapka. Na cestě Brzic se narazíte na kamenný smírčí kříž.

Zajímavost

Z nedaleké Barunčiny vyhlídky je krásný výhled na část Podkrkonoší, Góry Stolowe, Bor, Hejšovinu, Orlické hory či do Polabské nížíny.

Více o obci na www.horicky.cz