Statistika našeho portálu

  • 102 013 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bělá pod Pradědem

Bělá pod Pradědem

Obec Bělá pod Pradědem leží v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník, přibližně 14 kilometrů východním směrem od města Vrbna pod Pradědem. Rozkládá se v délce čtrnácti kilometrů, od Jeseníku po Červenohorské sedlo, po obou březích říčky Bělá. Jedná se o největší obce Jesenického regionu. Součástí Bělé pod Pradědem jsou i malé osady Adolfovice, Domašov, Filipovice a Bělá. Jedná se o převážně rekreační…

Adresa a kontaktní informace

Obec Bělá pod Pradědem leží v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník, přibližně 14 kilometrů východním směrem od města Vrbna pod Pradědem. Rozkládá se v délce čtrnácti kilometrů, od Jeseníku po Červenohorské sedlo, po obou březích říčky Bělá. Jedná se o největší obce Jesenického regionu. Součástí Bělé pod Pradědem jsou i malé osady Adolfovice, Domašov, Filipovice a Bělá. Jedná se o převážně rekreační obec, vzdálenou je několik stovek metrů od lyžařského střediska Červenohorské sedlo. Do obvodu obce patří přírodní rezervace Filipovické louky, Šumárník, Borek, Vysoký vodopád, Sněžná kotlina a pralesní rezervace Šerák – Keprník – Vozka. Pro zájemce je připraveno v okolí obce několik desítek kilometrů značených cyklistických a turistických stezek. Turistickému charakteru obce je přizpůsobeno i množství penzionů a hotelů, které se snaží vyjít maximálně vstříc potřebám návštěvníků. Bělá pod Pradědem je členem Mikroregionu Jesenicko, který vznikl v roce 1999. V současné době žije v Bělé pod Pradědem přibližně 1 900 obyvatel na území o katastrální výměře 92,12 km2.

Historie

Bělá pod Pradědem vznikla fakticky až v roce 1964 sloučením dosud samostatných obcí Domašov a Adolfovice. Všechny části dnešní obce spadaly od svého vzniku až po rozpad patrimoniální správy k panství Frývaldov, které bylo v držení vratislavského biskupa. V písemných pramenech se poprvé s Domašovem a Adolfovicemi setkáváme v roce 1284. Přibližně do poloviny 16. století byly osady udělovány lénem jednotlivým šlechticům, přičemž posledním známým vlastníkem byl významný rod Fuggerů. V novodobých dějinách bylo celé panství součástí české části Nisského knížectví v rámci Rakouského Slezska. K přičlenění pod Olomoucký kraj a Jesenický okres došlo definitivně v roce 2000.

Co je k vidění

Významnou a dominantní stavbou v obce je barokní kostel svatého Tomáše, postavený v první polovině 18. století. Vedle kostela funguje informační centrum pro turisty, které zájemce seznámí s možnostmi výletů do okolní přírody. V okolí je dostatek míst a objektů, které by neměli uniknout pozornosti návštěvníka obce. Jedná se například o zámek Jánský vrch, zámek Velké Losiny, zámek Bruntál, hrad Sovinec, rozhlednu Zlatý Chlum, rozhlednu Praděd, Priessnitzovy lázně či jeskyně na Pomezí.

Zajímavost

V místním turistickém centru si zájemce může zakoupit turistickou známku Bělá pod Pradědem č. 1536, turistické mapy, cyklotrasy, pohledy, odznaky či další upomínkové předměty.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 19. březen

Dnes má svátek Josef

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete