Obec Albrechtice v Jizerských horách leží v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou.Albrechtice se nachází v údolí mezi Mariánskou horou a horou Špičák, v nadmořské výšce přes 600 m.n.m. V letním i zimním období sem každoročně přijíždí velké množství milovníků aktivní turistiky i zimních sportů. Kromě úžasné přírody nabízí Albrechtice i pozoruhodné množství kulturních zajímavostí. V nevelké obci v žije necelých 400 obyvatel na katastrální výměře 24,54 km².

Historie

Albrechtice v Jizerských horách byly založeny v roce 1670 a nesou jméno tehdejšího majitele panství Albrechta Desfours. V písemných pramenech se o Albrechticích poprvé hovoří už v roce 1674. Až v roce 1702 vznikla místní část obce Mariánská Hora. Původní osídlenci Albrechtic se živili především kácením dřeva a ručním tkalcovstvím. Oživení pro obci samotnou i celý region přineslo až rozšíření sklářského průmyslu. V souvislosti s profitem ze sklářských prací se i výrazně vylepšily životní podmínky obyvatel.

Co je k vidění

Nejdůležitější sakrální památkou v obce je kostel sv. Františka z Pauly. Původně byl zasvěcen sv. Vavřinci, ovšem vše změnil až patronát hraběte Desfourse. V kostele je i zvon pocházející ze 17. století. Zdejší hřbitov zdobí mohutné mauzoleum s kopulí, které bylo postaveno synem podnikatele Johanna Schovanka. Tento muž byl zakladatel firmy na výrobu dřevěných perel a hraček. Ze 16. století pochází kaple pro sošku Panny Marie. Soška byla objevena bývalým domorodcem Bittnerem. Po rekonstrukci byla kaplička vysvěcena v roce 1995. Oblíbeným cílem turistů je pastevecká enkláva krkonošského typu na Mariánskohorském hřebeni. V roce 1996 byla za kulturní památku prohlášena protržená přehrada na řece Bílé Desné, k jejímuž protržení došlo v roce 1916 a mělo tragické následky.

Zajímavost

V nedalekém lyžařském středisku Špičák je 9 různých lyžařských tratí a realizuje se zde i večerní lyžování.